Správa CHKO Český ráj >> Správa informuje >> Naučné stezky >> Naučná stezka Hruboskalsko

Naučná stezka Hruboskalsko

Naučná stezka Hruboskalsko
  • délka: 7,5 km
  • počet panelů: 16 ks
  • typ: Pěší
  • obtížnost: Střední

Naučná stezka Hruboskalsko vás provede největším pískovcovým skalním městem Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Navštívíte zajímavá místa Hruboskalského skalního města, dokonalé ukázky pískovcového fenoménu, který není jen „turistickou atrakcí“, ale zejména živým organismem. Téměř z roviny nivy říčky Libuňky v Lázních Sedmihorky před vámi vyroste vysoká dnes již v jednotlivé útvary rozpadlá skalní lavice, která každého návštěvníka zaujme svým bizarním vzhledem. Naleznete zde řadu tajemných zákoutí, studených roklí a romantických průhledů, kde se mezi borovicemi, smrky a modříny objeví ostrůvky původních bučin nebo reliktních borů.

Doporučené výchozí body: vlaková zastávka Karlovice-Sedmihorky, kemp Sedmihorky, parkoviště pod Valdštejnem

Trasa naučné stezky je okružní a je vedena po turisticky značených trasách (červená, modrá, zelená i žlutá).

Průběh trasy: Naučná stezka začíná v Lázních Sedmihorky. Do Zámecké rokle projdete pod skalní věží Osudová, minete sochu sv. Prokopa. Zde buď odbočíte Myší dírou na zámek Hrubá Skála a k hotelu Štekl nebo budete pokračovat po stezce přes Adamovo lože k rozcestí na Bukovině. Pravá cesta vás zavede k nejslavnější vyhlídce Českého ráje Mariánská, levá zpátky do Hrubé Skály nebo na Vyskeř a střední vás povede dál po naučné stezce do arboreta Bukovina. Po prohlídce informačního střediska CHKO Český ráj a zajímavých jehličnatých a listnatých stromů z celého světa můžete pokračovat Zlatou stezkou Českého ráje. Cestu vám zpestří vyhlídka na Kapelu, dílčí skalní město s dominantní skalní věží Kapelník, U lvíčka spatříte reliktní bory a při troše štěstí zahlídnete kavky nebo krkavce.

 

Dále vás naučná stezka provede hruboskalským lesem až k odbočce na slavný Kopicův statek, po několika set metrech můžete pokračovat buď na hrad Valdštejn a Hlavatici až do Turnova nebo se můžete nechat vést naučnou stezkou po Angrově cestě na Janovu vyhlídku s výhledem na nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov a nejstarší lipovou alej z doby Albrechta z Valdštejna. Posledním zastavením stezky jsou sedmihorské prameny, které vás po namáhavé cestě příjemně osvěží.

Předpokládaná časová náročnost: cca 3 až 4 hodiny průměrnou rychlostí chůze

Počet zastavení: 16

 

P7260010  P7260052

  

Obtížnost

Trasa naučné stezky vede členitým terénem se schody a místy po okraji skal. Trasa je nesjízdná pro kočárky a vozíky.

Správa CHKO Český ráj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt