Správa CHKO Český ráj >> Správa informuje >> Naučné stezky >> Naučná stezka Hruboskalsko

Naučná stezka Hruboskalsko

Naučná stezka Hruboskalsko
  • délka: 7,5 km
  • počet panelů: 16 ks
  • typ: Pěší
  • obtížnost: Střední

Naučná stezka Hruboskalsko byla vybudována členy ČSOP Bukovina na podzim roku 2016 ve spolupráci s NET4GAS a AOPK ČR, Regionální pracoviště Liberecko, oddělení Správa CHKO Český ráj. Projekt byl financován z programu NET4GAS Blíž přírodě. Naučná stezka je v majetku ČSOP Bukovina.

Doporučené výchozí body: vlaková zastávka Karlovice-Sedmihorky, kemp Sedmihorky, parkoviště pod Valdštejnem

Trasa naučné stezky je okružní, začíná a končí v Lázních Sedmihorky. Trasa je vedena po turisticky značených trasách (červená, modrá, zelená i žlutá).

Průběh trasy: Naučná stezka vás provede největším pískovcovým skalním městem Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Do Zámecké rokle projdete pod skalní věží Osudová a minete sochu sv. Prokopa. Zde buď odbočíte Myší dírou na zámek Hrubá Skála a k hotelu Štekl nebo budete pokračovat po stezce přes Adamovo lože k rozcestí na Bukovině. Pravá cesta vás zavede k nejslavnější vyhlídce Českého ráje Mariánská, levá zpátky do Hrubé Skály nebo na Vyskeř a střední vás povede dál po naučné stezce do arboreta Bukovina. Po prohlídce informačního střediska CHKO Český ráj a areálu arboreta Bukovina můžete pokračovat Zlatou stezkou Českého ráje. Cestu vám zpestří vyhlídka na Kapelu nebo dílčí skalní město s dominantní skalní věží Kapelník. U lvíčka spatříte reliktní bory a při troše štěstí zahlídnete kavky nebo krkavce.

 

Dále vás naučná stezka provede hruboskalským lesem až k odbočce na slavný Kopicův statek, po několika set metrech můžete pokračovat buď na hrad Valdštejn a Hlavatici až do Turnova nebo se můžete nechat vést naučnou stezkou po Angrově cestě na Janovu vyhlídku s výhledem na nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov a nejstarší lipovou alej z doby Albrechta z Valdštejna. Posledním zastavením stezky jsou sedmihorské prameny, které vás po namáhavé cestě příjemně osvěží.

Předpokládaná časová náročnost: cca 3 až 4 hodiny průměrnou rychlostí chůze

Počet zastavení: 16

Mapa ke stažení zde

Informační panel naučné stezky  Informační panel naučné stezky   Informační panel naučné stezky  

Obtížnost

Trasa naučné stezky vede členitým terénem se schody a místy po okraji skal. Trasa je nesjízdná pro kočárky a vozíky.

Mapa stezky

Správa CHKO Český ráj

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt